مکمل غذایی ترومام در پنج طعم متفاوت

طبق پژوهش های مختلف ثابت شده که تغذیه ناکافی در دوره بارداری و شیردهی باعث بروز بیماریهای مختلف در نوزاد و تولد نوزادان نارس با وزن کم می گردد. با استفاده از رژیم غذایی طبیعی (روزانه)، تامین تمام نیازهای تغذیه ای بانوان در دوره بارداری و شیردهی امکان پذیر نیست. چرا که گنجایش دستگاه گوارش فرد محدود است و باعث بروز عوارض گوارشی نیز می شود. از طرفی تامین نیازهای تغذیه ای در این دوران، نیاز به مصرف مواد غذایی گوناگون از منابع مختلف با صرف هزینه های زیاد می باشد.

برخی از تولیدکنندگان دارو جهت غلبه بر مشکلات فوق، اقدام به تولید مکمل ها و قرص های دارویی نمودند. اما استفاده از این قرص ها باعث بروز مشکلات گوارشی و عوارض جانبی برای مصرف کننده می شود. علاوه براین، اکثر مکمل ها ناقص و تک بعدی (حاوی یک نوع ماده مغذی) هستند.

بنابراین متخصصین جهت تامین صحیح و مناسب تمامی نیازهای تغذیه ای در این دوران اقدام فرموله کردن یک مکمل تغذیه ای مناسب و کامل (بدون عوارض جانبی و با طعم و پذیرش مطلوب) نمودند. در نهایت مکمل تغذیه ای ترومام بر پایه شیر تولید شد که نقش بسیار مهمی در سلامتی مادر، جنین و نوزاد ایفا می کند. ترومام یک غذای طبیعی برپایه شیر گاو است که با مواد مغذی (ویتامین ها، مواد معدنی و ....) غنی شده است. از نظر هزینه ای نیز استفاده از ترومام کاملا صرفه اقتصادی دارد. بطوریکه با صرف هزینه ای حدود 4000 تومان در روز تمام نیاز مصرف کننده به اکثر مواد معدنی و ویتامین ها تامین می شود و دیگر نیاز به مصرف دارو و مکمل یا مقدار زیادی مواد غذایی رفع می شود.

ترکیبات ترومام:

شیر چربی گرفته شده، روغن های گیاهی، اینولین، ساکارز، وی پروتئین (بدون املاح معدنی)، لاکتوز، انواع ویتامین ها و مواد معدنی، اسید سیالیک، آراشیدونیک اسید، دوکوزاهگزانوئیک اسید، کولین، تورین، اینوزیتول، ال-کارنیتین، طعم دهنده وانیل ، آناناس، کاکائو.


انرژی:

انرژی مورد نیاز بدن یک خانم قبل از بارداری حدود 2000 کیلوکالری و در دوره بارداری و شیردهی حدود 2300 تا 2500 کیلوکالری می باشد. انرژی حاصل از ترومام ناشی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین می باشد. مصرف روزانه 2 لیوان ترومام، 300 کیلوکالری انرژی مازاد مورد نیاز بدن را در این دوران تامین می کند. بنابراین مصرف ترومام باعث اضافه وزن و چاقی مادر نمی شود.


پروتئین:

جهت رشد مطلوب جنین در دوران بارداری و همچنین جهت تولید شیر کافی (مورد نیاز نوزاد) در دوره بارداری، مقادیر مطلوب پروتئین باید از رژیم غذایی دریافت گردد. مقدار پروتئین مورد نیاز بدن یک خانم قبل از بارداری 46 گرم و در دوره بارداری و شیردهی 71 گرم می باشد. ترومام قادر به تامین 25 % (حدود 18 گرم) از نیاز روزانه بدن به پروتئین می باشد.

چربی:

ترومام حاوی روغن های گیاهی با بهترین کیفیت (دارای مقدار زیاد اسیدهای چرب غیراشباع مفید و مقدار کم اسیدهای چرب اشباع) می باشد و مقدار آن طوری طراحی شده که باعث چاقی و افزایش وزن مادر نمی شود. مصرف روزانه ترومام قادر به تامین حدود 6 گرم چربی می باشد.

اسیدهای چرب ضروری:

در برخی از مواد غذایی مقداری اسید لینولئیک وجود دارد اما مقدار آن کم است (نیاز مادر را تامین نمی کند). همچنین منابع غذایی حاوی اسید آلفا-لینولنیک بسیار کمیاب هستند. در فرمول ترومام مقادیر این اسیدهای چرب بسیار مهم و ضروری طوری طراحی شده است که بتواند مقداری از نیاز بدن را در این دوران تامین کند.

کربوهیدرات ها:

مقدار نیاز روزانه بدن به کربوهیدرات ها در این دوران 175 گرم می باشد. مصرف روزانه ترومام، تامین کننده حدود 45 گرم کربوهیدرات می باشد. در ترومام از لاکتوز، ساکارز و اینولین (پری بیوتیک) استفاده شده است. لاکتوز موجود در ترومام یک منبع عالی انرژی است و همچنین باعث بهبود جذب کلسیم و افزایش اسیدیته معده (کمک به رشد لاکتوباسیل ها/پروبیوتیک ها) می گردد. اینولین (فیبر رژیمی) موجود در ترومام باعث جذب بهتر کلسیم شده و همچنین به رشد لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکترها (پروبیوتیک ها) کمک می کند. همچنین اینولین به جلوگیری از یبوست ناشی از عوارض دوران بارداری کمک می کند. ساکارز جهت ایجاد طعم و مزه مطبوع و قابل پذیرش به محصول اضافه شده است.

مواد معدنی:

در دو شکل زیر مقادیر مواد معدنی موجود در دو لیوان محصول آماده مصرف ترومام، دو لیوان شیرگاو و همچنین نیازروزانه به این عناصر مشخص شده است. مصرف دو لیوان محلول ترومام، تمام نیاز به کلسیم، روی، آهن، مس و ید را در این دوران پوشش می دهد.

نمودار مقادیر مواد معدنی موجود در ترومام

نمودار مقادیر مواد معدنی موجود در ترومام

 


ویتامین ها:

در شکل های زیر مقادیر ویتامین های موجود در دو لیوان محصول آماده مصرف ترومام، دو لیوان شیرگاو و همچنین نیاز روزانه به این عناصر مشخص شده است. مصرف دو لیوان محلول ترومام، تمام نیاز به ویتامین های محلول در آب (مثل گروه B) و همچنین بخشی از نیاز به ویتامین های محلول در چربی را در این دوران پوشش می دهد.

نمودار میزان مقادیر موجود در ترومام

نمودار ویتامین های موجود در ترومام

 

 

جمع بندی:

با مصرف روزانه 2 لیوان محلول ترومام (حدود 80 گرم پودر)، نیاز مصرف کننده به مواد مغذی رفع می شود. از نظر اقتصادی نیز مصرف ترومام به صرفه می باشد. چرا که جهت تامین نیازهای غذایی بانوان در این دوران، مقدار زیادی مواد غذایی طبیعی با صرف هزینه زیاد لازم است.


منابع:

McCance, Robert Alexander, and Elsie May Widdowson. McCance and Widdowson's the Composition of Foods. Royal Society of Chemistry, 2014.

Soldavini, Jessica. "Krause's Food & The Nutrition Care Process." Journal of Nutrition Education and Behavior 51.10 (2019): 1225.