شیرخشک تروویتال 3 مناسب برای کودکان بالای یک سال

تروویتال GUF شیرخشک مخصوص کودکان باالی یکسال است. در مواردی که شیر مادر کافی نیست و یا امکان شیردهی برای مادر وجود ندارد، تروویتال GUF جـایگزینی عالی برای شیر مادر است. تروویتال GUF از شیـر تازه گاو و فرمولاسیون آن بر اساس ترکیبات شیر مادر تهیه شده است. تروویتال GUF شامل همه مواد مغذی ضروری جهت تأمین نیازهای کودکان شامل انرژی، انواع پروتئین و کربوهیدرات، اسیدهای چرب ضروری، مواد معدنی، ویتامین ها و دیگر ترکیبات می باشد.

این محصول براساس استانداردها و توصیه نامه های علمی مانند ESPGHAN و EU Directive و CODEX ALIMENTARIUS تهیه شده و این استـانداردهـا را در مقـادیر بـهینه پوشش می دهد.

به طور کلی می توان به 3 ترکیب اصلی مغذی موثر در تامین انرژی کودکان در حال رشد که در شیرخشک وجود دارد اشاره کرد. یکی ازاهداف فرمولاسیون شیرخشک ها در بازه سنی بالای یکسال تامین انرژی مورد نیاز کودکان و افزایش سرعت رشد ماهیچه ها و اندام ها با توجه به مقادیر بیشتر پروتئین در این شیرخشک ها می باشد خصوصا در بازه زمانی بالای یکسال که دوران طلایی رشد و تحکیم استخوان ها در کودک به شمار می رود.

این سه ترکیب در شیرخشک تروویتال عبارتست از:

چربی:

چربی در تامین انرژی مورد نیاز کودکان در حال رشد تاثیر بسزایی دارد. مقدار انرژی آزاد شده از هر گرم چربی برابر 9 کیلوکالری می باشد. به همین منظور است که در شیرخشک های بالای یکسال به منظور تامین انرژی کودک به میزان کافی چربی گیاهی وجود دارد.

در شیرخشک تروویتال GUF، علاوه بر رعایت مقدار مشخص شده چربی در بازه سنی مورد استفاده، مقادیر مناسب آراشیدونیک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید جهت تکامل و بهبود عملکرد ارگان های بدن کودک به شیرخشک اضافه گردیده است. تروویتال قادر است در 1 روز مقدار 11 گرم چربی مورد نیاز کودک را تامین نماید که بین شیرخشک های موجود در بازار ایران در بازه سنی بالای یکسال یکی از بیشترین مقادیر چربی را در خود جای داده است. نسبت امگا 6 به امگا 3 بسیار مهم است. در شیرخشک تروویتال این نسبت به خوبی بر روی عدد 7 تنظیم شده است. نسبت متناسب امگا 6 به امگا 3 باعث ایجاد تعادل در متابولیسم آنها شده و به عنوان پیش سازهای AA و DHA باعث تضمین رشد کافی کودک می شود. AA و DHA از اسیدهای چرب هستند که به ترتیب از امگا 6 و امگا 3 در بدن ساخته می شوند.

شیر مادر حاوی AA و DHA است و مقادیر آنها بستگی به تغذیه مادر دارد. مادرانی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند و غذاهای دریایی مصرف می کنند، AA و DHA در شیر آنها بیشتر است. تروویتال از نظر AA و DHA در تمام رده های سنی غنی شده است. از مزایای اسید های چرب آراشیدونیک و دکوزاهگزانوئیک می توان به :

تکامل سیستم مغزی و عصبی، افزایش قدرت حل مسئله، بهبود یادگیری، تکامل بهتر قدرت بینایی، افزایش قدرت ایمنی بدن اشاره کرد. در حال حاضر مطالعات تکامل سیستم عصبی در زمینه نقش اسید های چرب بلند زنجیره چند غیر اشباع تمرکز دارند و بخصوص در مورد نقش DHA در رشد مغز و شبکه عصبی و اعصاب شبکیه چشم مطالعات بسیاری صورت گرفته است.

پروتئین:

شواهد حاکی از آن است که کودکان با افزایش سن تولد و رشد ارگانیسم های بدن ظرفیت پذیرش پروتئین بیشترنسبت به اوایل زندگی دارند، این امرتاثیر بسزایی در سرعت افزایش وزن کودکان دارد، نتایج نشان داد که سرعت افزایش وزن در سال دوم زندگی در کودکانی که مقادیر بالای پروتئین را دریافت می کردند بسیار بالاتر بوده است. گزارشات حاکی از آن است که مقدار پروتئین موجود در شیرخشک بالای یکسال مقادیر بالاتری نسبت به شیر مادر در همان زمان مشخص می باشد و پروتئین علاوه بر تاثیر مثبت در وزن گیری کودک در افزایش قد (Gain Length) کودک نیز تاثیر دارد. پروتئین های شیر به دو نوع کازئین و وی پروتئین می باشند. وی پروتئین ها محلول در آب هستند، دارای هضم سریع در دستگاه گوارش کودکان و ارزش بیولوژیکی بالا می باشند، اما پروتئین های کازئین دارای هضم آهسته تر و جذب بهتر در بافت هم بند و ماهیچه ها دارند. در شیر مادر نسبت وی پروتئین به کازئین به طور میانگین 60 به 40 درصد از محتویات پروتئینی می باشد که این مقدار به مرور در انتهای دوره شیردهی به دلیل نیاز بدن کودک به جذب آهسته تر پروتئین جهت رشد ماهیچه ها به مقدار 40 به 60 تغییر می کند که در تروویتال GUF به دلیل نزدیک بودن این نسبت به شیر مادر نیز همین اعداد تنظیم شده است.

ارزش بیولوژیک پروتئین بر اساس مقدار اسیدهای آمینه ضروری آن تعیین می شود. هر چه پروفایل اسیدهای آمینه به شیر مادر نزدیک تر باشد، بهتر می تواند نیازهای کودک را تامین نماید. پروفایل اسیدهای آمینه ضروری تروویتال، با پروفایل اسیدهای آمینه شیر مادر مطابقت دارد.

هر گرم پروتئین 4 کیلوکالری انرژی دارد. در محصول تروویتال GUF سعی شده که مقدار مناسب پروتئین طبق استاندارد های بین المللی رعایت شود. لازم به ذکر است که مقدار پروتئین در شیرخشک کودکان با افزایش بازه های زمانی بیشتر می شود و در واقع عکس ترکیب چربی می باشد زیرا در کودکانی که از سن تولد او گذشته می تواند بار پروتئین بیشتری در بدن خود را جذب کند و علت آن رشد اندام های کلیوی و تحتانی می باشد. در صورت مصرف کم پروتئین در کودکان نیز ممکن است بافت چربی در بدن آنها افزایش یابد پس همواره باید مقدار مناسب پروتئین در کودکان مصرف گردد. تروویتال GUF قادر است روزانه مقدار 13 گرم پروتئین مورد نیاز کودک را در این دوران تامین نماید. در تروویتال GUF جدا از توجه به کمیت مقدار پروتئین، کیفیت مقدار پروتئین نیز مورد توجه قرار گرفته است، به طوریکه با نزدیکتر شدن پروفایل های اسید آمینه به شیر مادر خصوصا تریپتوفان، کیفیت پروتئین های تروویتال بسیار بالا و مشابهت نزدیکی با شیر مادر دارد.

کربوهیدرات:

کربوهیدرات های قابل هضم یکی از منابع اصلی انرژی غذایی در دوران نوزادی و کودکی هستند و برای رشد و تکامل ضروری هستند. کربوهیدرات موجود در شیرخشک نوزاد لاکتوز می باشد که پس از ورود به بدن توسط آنزیم لاکتاز تجزیه شده و به گلوکز و گالاکتوز تبدیل می شود. از هر گرم کربوهیدرات 4 کیلوکالری انرژی در بدن آزاد می شود. در شیرخشک تروویتال از پری بیوتیک ها علاوه بر کربوهیدرات شیر استفاده شده که مقدار فیبر و در مجموع کربوهیدرات را از شیرخشک های دیگر بیشتر کرده است. این فرمولاسیون با هدف تنظیم حرکات طبیعی روده و هضم بهتر کربوهیدرات ها در بدن کودک تنظیم گردیده است که علاوه بر این به افزایش کالری بدن و وزن گیری نوزاد کمک شایانی می کند. کربوهیدراتی که روزانه توسط شیرخشک تروویتال GUF تامین می گردد معادل 61/5 گرم می باشد که تاثیر زیادی در وزن گیری نوزاد دارد.

لازم به ذکر است همواره وجود ریز مغذی ها و ویتامین و مینرال ها بر مکانیسم رشد و وزن گیری کودک موثر بوده اند.

پری بیوتیک ها:

پروبیوتیک ها رشد کودک را از طریق پیشگیری از عفونت ها و کمبود ریزمغذی ها بهبود می بخشند، زیرا نشان داده شده است که جذب برخی از مواد مغذی (کلسیم، روی و ویتامین 12B) در حضور پری بیوتیک ها افزایش می یابد و خطر ابتلا به کم خونی را کاهش می دهند. تروویتال GUF در هر 111 گرم پودر قادر به تامین دو پری بیوتیک فروکتوالیگوساکارید و گالاکتوالیگوساکارید به مقدار2/71 گرم می باشد.

ویتامین 12B، روی، کلسیم و فسفر:

تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین 12B، به مقدار کافی در کودکان (نه ازدیاد آن)، موجب افزایش وزن به مقدار کم و مرتبط با وجود پروتئین کافی در بدن نوزاد می شود، کوبالامین جذب بهتری در حضور پروتئین دارد، در محصول تروویتال با حضور ترکیباتی همچون پروتئین و پری بیوتیک، جذب ویتامین 12B، افزایش می یابد. مقدار ویتامین 12B، در تروویتال روزانه 1/2 میکروگرم می باشد که تمام نیاز نوزاد را پوشش می دهد.

در تغذیه کودکانی که با وزن کم به دنیا می آیند مقادیر کلسیم در فرمولا برای رشد بهتر افزایش می یابد. تروویتال بر اساس مقالات علمی اینچنینی با رعایت نسبت کلسیم به فسفر این نسبت را در عدد 1/6 رعایت می کند.

کم خونی و کاهش وزن نوزاد:

یکی از دلایل ایجاد کم خونی در کودکان عدم تغذیه مقدار کافی آهن در طی زمان رشد می باشد. شیر مادر دارای مقدار کافی آهن میباشد ولی فرمولای نوزاد می بایست غنی از آهن باشد تا نوزاد دچار آنمی ناشی از فقر آهن نشود. تروویتال قادر است روزانه 7/6 میلی گرم از آهن مورد نیاز کودک را تامین نماید. لازم به ذکر است وجود پری بیوتیک های FOS، GOS، در تروویتال موجب کاهش خطر کم خونی می گردد و در ثبات وزن گیری کودک تاثیر دارد.

اسید سیالیک:

نوزاد تازه متولد شده به واسطه رشد سریعش نیازهای تغذیه ای خاصی دارد. هر نوع کمبودی اثرات عمیقی روی رشد سلول ها و ساختاراندام ها و عملکرد آن ها به خصوص در مغز خواهد داشت. ماده مغذّی جدیدی که در مورد نقش آن در تکامل شبکه عصبی مطالعه شده است اسید سیالیک می باشد. مطالعات نشان داده اند که اسید سیالیک موجود در شیر مادر می تواند باعث افزایش ضریب هوشی در کودکان می شود.

سیالیک اسید در گانگلیوزیدها و گلیکوپروتئین های قشر مغز دارای نقش های زیر است:

  • اسیدسیالیک با اتصال به گلیکوپروتئین ها و شناخت سلولی، در شکل گیری حافظه نیز نقش مهمی دارد.
  • اسید سیالیک به عنوان یکی از الیگوساکاریدهای شیر انسان اثرات ضد میکروبی دارد.
  • اسید سیالیک در شیر انسان به عنوان رسپتور فوق العاده اختصاصی برای تعداد زیادی از باکتری ها و ویروس ها و انگل ها است و از اتصال آنها به بافت ها جلوگیری کرده و مانع از ایجاد بیماری می شود.
  • الیگوساکاریدهای آزاد در شیر انسان از عملکرد روتاویروس ها که مرتبط با اسهال کودکان است جلوگیری می کنند. این الیگوساکاریدها هم چنین از اتصالcoli.E مرتبط با مننژیت نوزادان ممانعت می کنند.

با توجه به نقش اسید سیالیک در تکامل مغزی در دوران شیر خوارگی و با توجه به اینکه شیر مادر حاوی اسید سیالیک میباشد، شیر گاو هم دارای مقادیر اسید سیالیک به صورت طبیعی می باشد که در هر صد گرم از شیرخشک بر پایه شیر گاو حدود 61 تا 121 میلی گرم بسته به نوع دام در شیرخشک موجود می باشد.

منابع:

1.The role and requirements of digestible dietary carbohydrates in infants and toddlers, 2017 International Journal of Obesity (April 2012).

2. Effects of probiotics on child growth: a systematic review, 2015

3. Early Zinc Supplementation and Enhanced Growth of the Low-Birth Weight Neonate, 20153.

4. Effect of phosphorus supply on mineral balance at high calcium intakes in very low birth weight infants, 1995.

5. Anemia caused by low iron - infants and toddlers, Medline Plus, 2020.