شیر خشک تروویتال 1 مناسب برای نوزادان از بدو تولد تا شش ماهگی


تروویتال  شیرخشک مخصوص شیرخواران از بدو تولد تا شش ماهگی است. در مواردی که شیر مادر کافی نیست و یا امکان شیردهی برای مادر وجود ندارد، تروویتال جـایگزینی عالی برای شیر مادر است. تروویتال از شیـر تازه گاو و فرمولاسیون آن بر اساس ترکیبات شیر مادر تهیه شده است. تروویتال در سه بازه سنی 0 تا 6 ماهگی (تروویتال 1)، 6 تا 12 ماهگی (تروویتال 2) و بالای یکسال (تروویتال GUF)، فرموله شده و شامل همه مواد مغذی ضروری جهت تأمین نیازهای شیرخوار شامل انرژی، انواع پروتئین و کربوهیدرات، اسیدهای چرب ضروری، مواد معدنی، ویتامین ها و دیگر ترکیبات می باشد.

این محصول براساس استانداردها و توصیه نامه های علمی از قبیل ESPGHAN و EU Directive و CODEX ALIMENTARIUS تهیه شده و این استـانداردهـا را در مقـادیر بـهینه پوشش می دهد.

به طور کلی می توان به 3 ترکیب اصلی مغذی موثر در وزن گیری نوزاد که در شیرخشک وجود دارد اشاره کرد. یکی از اهداف فرمولاسیون شیرخشک هدف وزن گیری نوزاد خصوصا در بازه زمانی بدو تولد تا 6 ماهگی می باشد که دوران طلایی افزایش وزن کودک به شمار می رود. با افزایش سن نوزاد به منظور حفظ رشد و استخوان سازی کودک مقدار پروتئین در ترکیبات شیرخشک از مقدار چربی پیشی گرفته تا با مصرف شیرخشک سیر رشد کودک به خوبی طی شود.

این سه ترکیب در شیرخشک تروویتال عبارتست از:

چربی: چربی در وزن گیری نوزاد کمتر از 6 ماه تاثیر بسزایی دارد. مقدار انرژی آزاد شده از هر گرم چربی برابر 9 کیلوکالری می باشد. به همین منظور است که در شیرخشک های استارتر( بدو تولد تا 6 ماهگی) مقدار چربی بیشتر از شیرخشک های مورد استفاده در بازه های زمانی دیگر است.

در شیرخشک تروویتال، علاوه بر رعایت مقدار مشخص شده چربی در بازه سنی مورد استفاده، مقادیر مناسب آراشیدونیک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید جهت تکامل و بهبود عملکرد ارگان های بدن نوزاد به شیرخشک اضافه گردیده است. تروویتال قادر است در روز[1] مقدار 24 گرم چربی مورد نیاز کودک را تامین نماید که بین شیرخشک های موجود در بازار ایران یکی از بالاترین مقادیر چربی را در خود جای داده است. نسبت امگا 6 به امگا 3 بسیار مهم است. در شیرخشک تروویتال این نسبت به خوبی بر روی عدد 7 تنظیم شده است. از نظر اکثر استانداردها، این نسبت باید عددی بین 5 و 15 باشد. هر چه این عدد به 5 نزدیکتر باشد، بهتر است. نسبت متناسب امگا 6 به امگا 3 باعث ایجاد تعادل در متابولیسم آنها شده و به عنوان پیش سازهای AA و DHA باعث تضمین رشد کافی شیرخوار می شود. AA و DHA از اسیدهای چرب هستند که به ترتیب از امگا 6 و امگا 3 در بدن ساخته می شوند.

شیر مادر حاوی AA و DHA است و مقادیر آنها در شیر مادر بستگی به تغذیه مادر دارد. مادرانی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند و غذاهای دریایی مصرف می کنند، AA و DHA در شیر آنها بیشتر است. تروویتال از نظر AA و DHA در تمام رده های سنی غنی شده است. از مزایای اسید های چرب آراشیدونیک و دکوزاهگزانوئیک می توان به :

تکامل سیستم مغزی و عصبی، افزایش قدرت حل مسئله، بهبود یادگیری، تکامل بهتر قدرت بینایی، افزایش قدرت ایمنی بدن اشاره کرد. در حال حاضر مطالعات تکامل سیستم عصبی در زمینه نقش اسید های چرب بلند زنجیره چند غیر اشباع تمرکز دارند و بخصوص در مورد نقش DHA در رشد مغز و شبکه عصبی و اعصاب شبکیه چشم مطالعات بسیاری صورت گرفته است.

پروتئین: شواهد حاکی از آن است که دریافت پروتئین بالا در اوایل زندگی می تواند تاثیر بسزایی در سرعت افزایش وزن کودکان داشته باشد، نتایج نشان داد که سرعت افزایش وزن در سال اول زندگی در کودکانی که مقادیر بالای پروتئین را دریافت می کردند بسیار بالاتر بوده است. گزارشات حاکی از آن است که مقدار پروتئین موجود در شیرخشک خصوصا در 6 ماه دوم زندگی کودک، مقادیر بالاتری نسبت به شیر مادر در همان زمان مشخص می باشد و پروتئین علاوه بر تاثیر مثبت در وزن گیری نوزاد در افزایش قد (Length Gain) نوزاد نیز تاثیر دارد. پروتئین های شیر به دو نوع کازئین و وی پروتئین می باشند. وی پروتئین ها محلول در آب هستند، دارای هضم سریع در دستگاه گوارش نوزاد و ارزش بیولوژیکی بالا می باشند. در شیر مادر نسبت وی پروتئین به کازئین به طور میانگین 60 به 40 درصد از محتویات پروتئینی می باشد که در تروویتال به دلیل نزدیک بودن این نسبت به شیر مادر نیز همین اعداد با اضافه کردن وی پروتئین به محصول تنظیم شده است. در تروویتال 2 و GUF ، این نسبت به دلیل نیاز کودک به جذب بیشتر پروتئین تغییر پیدا کرده و مقادیر پروتئین کازئین نسبت به وی در محتویات پروتئینی بیشتر می شود.

ارزش بیولوژیک (BV) پروتئین بر اساس مقدار اسیدهای آمینه ضروری آن تعیین می شود. هر چه پروفایل اسیدهای آمینه به شیر مادر نزدیک تر باشد، بهتر می تواند نیازهای شیرخوار را تامین نماید. پروفایل اسیدهای آمینه ضروری تروویتال، با پروفایل اسیدهای آمینه شیر مادر مطابقت دارد.

نمودار استاندارد کودکس بر اساس میانگین اسیدهای آمینه شیر مادر

استاندارد کودکس بر اساس میانگین اسیدهای آمینه شیر مادر ارائه شده است

هر گرم پروتئین 4 کیلوکالری انرژی دارد. در محصول تروویتال سعی شده که مقدار مناسب پروتئین طبق استاندارد های بین المللی رعایت شود. لازم به ذکر است که مقدار پروتئین در شیرخشک نوزادان با افزایش بازه های زمانی بیشتر می شود و در واقع عکس ترکیب چربی می باشد زیرا در نوزاد تازه متولد شده نباید بار پروتئین در بدن به مقدار زیاد افزایش یابد که عدم رعایت این موضوع بر عملکرد کلیه ها در این سن تاثیر می گذارد. در صورت مصرف کم از پروتئین در نوزاد نیز ممکن است بافت چربی در بدن کودک افزایش یابد پس همواره باید مقدار مناسب پروتئین در نوزادان مصرف گردد. تروویتال قادر است روزانه مقدار 9 گرم پروتئین مورد نیاز کودک را در این دوران تامین نماید. در تروویتال جدا از توجه به کمیت مقدار پروتئین ، کیفیت مقدار پروتئین نیز مورد توجه قرار گرفته است، به طوریکه با نزدیکتر شدن پروفایل های اسید آمینه به شیر مادر خصوصا تریپتوفان، کیفیت پروتئین های تروویتال بسیار بالا و مشابهت نزدیکی با شیر مادر دارد.

کربوهیدرات: کربوهیدرات های قابل هضم یکی از منابع اصلی انرژی غذایی در دوران نوزادی و کودکی هستند و برای رشد و تکامل ضروری هستند. کربوهیدرات موجود در شیرخشک نوزاد لاکتوز می باشد که پس از ورود به بدن توسط آنزیم لاکتاز تجزیه شده و به گلوکز و گالاکتوز تبدیل می شود. از هر گرم کربوهیدرات 4 کیلوکالری انرژی در بدن آزاد می شود. در شیرخشک تروویتال از پری بیوتیک ها علاوه بر کربوهیدرات شیر استفاه شده که مقدار فیبر و در مجموع کربوهیدرات را از شیرخشک های دیگر بیشتر کرده است. این فرمولاسیون با هدف تنظیم حرکات طبیعی روده و هضم بهتر کربوهیدرات ها در بدن نوزاد تنظیم گردیده است که علاوه بر این به افزایش کالری بدن و وزن گیری نوزاد کمک شایانی می کند. کربوهیدراتی که روزانه توسط شیرخشک تروویتال تامین می گردد معادل 50 گرم می باشد که تاثیر زیادی در وزن گیری نوزاد دارد.
لازم به ذکر است همواره وجود ریز مغذی ها و ویتامین و مینرال ها بر مکانیسم رشد و وزن گیری نوزاد موثر بوده اند.

پری بیوتیک ها: پروبیوتیک ها رشد کودک را از طریق پیشگیری از عفونت ها و کمبود ریزمغذی ها بهبود می بخشند، زیرا نشان داده شده است که جذب برخی از مواد مغذی (کلسیم، روی و ویتامین  B12 ) در حضور پری بیوتیک ها افزایش می یابد و خطر ابتلا به کم خونی را کاهش می دهند. تروویتال در هر 100 گرم پودر قادر به تامین دو پری بیوتیک فروکتوالیگوساکارید و گالاکتوالیگوساکارید به مقدار 2/7 گرم می باشد.

ویتامین B12، روی، کلسیم و فسفر: تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین B12، به مقدار کافی در نوزادان (نه ازدیاد آن)، موجب افزایش وزن به مقدار کم و مرتبط با وجود پروتئین کافی در بدن نوزاد می شود، کوبالامین جذب بهتری در حضور پروتئین دارد، در محصول تروویتال با حضور ترکیباتی همچون پروتئین و پری بیوتیک، جذب ویتامین B12، افزایش می یابد. مقدار ویتامین B12، در تروویتال روزانه 1 میکروگرم می باشد که تمام نیاز نوزاد را پوشش می دهد.
در تغذیه نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند مقادیر کلسیم در فرمولا برای رشد بهتر افزایش می باید. تروویتال بر اساس مقالات علمی اینچنینی با رعایت نسبت کلسیم به فسفر این نسبت را در عدد 1/9 رعایت می کند.

کم خونی و کاهش وزن نوزاد: یکی از دلایل ایجاد کم خونی در نوزادان عدم تغذیه مقدار کافی آهن در طی زمان رشد می باشد. شیر مادر دارای مقدار کافی آهن می باشد ولی فرمولای نوزاد می بایست غنی از آهن باشد تا نوزاد دچار آنمی ناشی از فقر آهن نشود. تروویتال قادر است روزانه 5/5 میلی گرم از آهن مورد نیاز کودک را تامین نماید. لازم به ذکر است وجود پری بیوتیک های FOS، GOS، در تروویتال موجب کاهش خطر کم خونی  می گردد و در ثبات وزن گیری نوزاد تاثیر دارد.

اسید سیالیک: نوزاد تازه متولد شده به واسطه رشد سریعش نیازهای تغذیه ای خاصی دارد. هر نوع کمبودی اثرات عمیقی روی رشد سلول ها و ساختار اندام ها و عملکرد آن ها به خصوص در مغز خواهد داشت. ماده مغذّی جدیدی که در مورد نقش آن در تکامل شبکه عصبی مطالعه شده است اسید سیالیک می باشد. مطالعات نشان داده اند که اسید سیالیک موجود در شیر مادر می تواند باعث افزایش ضریب هوشی در شیرخواران شود.
اسیالیک اسید در گانگلیوزیدها و گلیکوپروتئین های قشر مغز دارای نقش های زیر است:
اسیدسیالیک با اتصال به گلیکوپروتئین ها و شناخت سلولی، در شکل گیری حافظه نیز نقش مهمی دارد.
اسید سیالیک به عنوان یکی از الیگوساکاریدهای شیر انسان اثرات ضد میکروبی دارد.
اسید سیالیک در شیر انسان به عنوان رسپتور فوق العاده اختصاصی برای تعداد زیادی از باکتری ها و ویروس ها و انگل ها است و از اتصال آنها به بافت ها جلوگیری کرده و مانع از ایجاد بیماری می شود.
الیگوساکاریدهای آزاد در شیر انسان از عملکرد روتاویروس ها که مرتبط با اسهال نوزادان است جلوگیری می کنند. این الیگوساکاریدها   هم چنین از اتصالE.coli  مرتبط با مننژیت نوزادان ممانعت می کنند.

با توجه به نقش اسید سیالیک در تکامل مغزی در دوران شیر خوارگی و با توجه به اینکه شیر مادر حاوی اسید سیالیک می باشد، شیر گاو هم دارای مقادیر اسید سیالیک به صورت طبیعی می باشد که در هر صد گرم از شیرخشک بر پایه شیر گاو حدود 60 تا 120 میلی گرم بسته به نوع دام در شیرخشک موجود می باشد.

 

منابع:

The role and requirements of digestible dietary carbohydrates in infants and toddlers, 2017

.International Journal of Obesity (April 2012)

.Effects of probiotics on child growth: a systematic review, 2015

Early Zinc Supplementation and Enhanced Growth of the Low-Birth Weight Neonate, 2015

Effect of phosphorus supply on mineral balance at high calcium intakes in very low birth weight infants, 1995

Anemia caused by low iron - infants and toddlers, Medline Plus, 2020


[1]- منظور از مقدار مصرف روزانه 6 وعده 5/14 گرمی (5/0 انسی) که در مجموع 3 انس از پودر شیرخشک تروویتال می باشد.