مکمل تروکید محصولی مناسب برای رفع نیاز های تغذیه ای کودکچرا از تروکید استفاده کنیم؟

کودکان درصد قابل توجهی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و حفظ ، ارتقاء و تأمین سلامت آنان از اولویت هاي بهداشتی جوامع است. دوران کودکی از مهمترین دوران زندگی براي دستیابی به رشد کافی و پایه ریزي تأمین سلامت در دوره هاي بعدي زندگی است. بنابراین استفاده از الگوی تغذیه ای صحیح در دوران کودکی ، نقش اساسی در سلامت کودک دارد.

نیازهای تغذیه ای کودکان 3 سال به بالا به دلیل رشد سریعی که دارند ، بسیار بالاست. به عنوان مثال نیاز آنها به انرژی به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن ، دو برابر نیاز یک فرد بزرگسال است. از طرف دیگر حجم معده کودک حدود یک پنجم یک انسان بالغ است. بنابراین هر وعده غذایی که کودک می‌خورد باید دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به غذای بزرگسالان باشد. در نتیجه کودک در دوران رشد خود باید یک رژیم غذایی مناسب و غنی داشته باشد.

پودر شیر غنی شده تروکید محصولی مناسب ، مفید و مقرون‌به‌صرفه جهت رفع نیازهای تغذیه ای کودک و رشد مناسب در سنین 3 سال به بالا است.
در ادامه مطلب ، با مقایسه 300 میلی لیتر شیر پاستوریزه گاو و دو لیوان محصول آماده مصرف تروکید ، به برتری های تروکید اشاره می شود.مقایسه مکمل غذایی تروکید و شیر پاستوریزه گاو


انرژی و ترکیبات اصلی

انرژی حاصل از مصرف تروکید بیشتر از شیر پاستوریزه است که برای تأمین انرژی لازم برای رشد کودک در این دوران بسیار مهم است. میزان چربی و پروتئین در تروکید کمتر از شیر پاستوریزه است.

پروتئین ها:

پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه افراد روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلول های بدن ، ترمیم و بازسازی عضلات و استخوان ها و کنترل بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش کلیدی ایفا می کند. پروتئین منبع بسیار مهمی برای تأمین انرژی بدن است. پروتئین تروکید کمتر از شیر است اما ارزش بیولوژیکی بیشتری دارد. کازئین پروتئینی است که هضم کامل آن برای کودک دشوار است. درصد کازئین در تروکید کمتر از شیر پاستوریزه است. همچنین درصد وی پروتئین در فرمول تروکید بیشتر از شیر گاو است که باعث افزایش ارزش تغذیه ای تروکید می شود. بنابراین از نظر تغذیه ای و هضم ، تروکید بسیار بهتر از شیر گاو است و باعث رشد بهتر کودک می شود.

برخی از مزایای وی پروتئین ها:

 •  دارای اسیدهای آمینه ضروری زیاد (ارزش تغذیه ای بالا)
 •  رشد عضلات و تأمین انرژی
 •  افزایش قدرت ایمنی بدن
 • حل شدن آسان در آب
 •  هضم آسان
 •  جذب سریع (وی پروتئین در مدت 2/5 ساعت جذب می شود اما جذب کازئین حدود 6 ساعت طول می کشد)

نیاز روزانه به پروتئین برای کودک بالای 3 سال، 19 گرم است. با مصرف روزانه دو لیوان تروکید حدود 43% از مقدار نیاز روزانه به پروتئین رفع می شود.تفاوت پروتئین شیر گاو و مکمل غذایی تروکید


پری بیوتیک ها:

تروکید حاوی پری بیوتیک های FOS, GOS بوده اما شیر گاو فاقد این ترکیبات ارزشمند است. پری بیوتیک ها علاوه بر کمک به رفع مـشـکلات گوارشی ، باعث افزایش قدرت ایمنی کودک (جلوگیری از رشد عوامل بیماری­زا) می شود. با مصرف دو وعده در روز محلول آماده مصرف تروکید ، حدود 300 میلی گرم پری بیوتیک وارد بدن کودک می شود اما شیر پاستوریزه فاقد این ترکیبات ارزشمند است.


چربی و اسیدهای چرب:

تروکید فاقد چربی حیوانی و دارای روغن های گیاهی است. بنابراین ارزش تغذیه ای بهتری از شیر پاستوریزه دارد زیرا چربی شیر عمدتا از نوع اشباع شده هستند. تروکید حاوی اسیدهای چرب AA و DHA اسـت. این اسیدهای چرب ضروری و مهم جهت تقویت ضریب هوشی کودک ، افزایــش قـدرت حل مسئله و تقویت قدرت بینایی در شیر تروکید اضافه شده اند.
با توجه به نمودار زیر مشخص می شود که:

 •  درصد اسیدهای چرب چند غیراشباع بلند زنجیر(PUFAs) مثل AA (آراشیدونیک اسید: امگا6) ، DHA (دوکوزاهگزانوئیک اسید: امگا3) و آلفالینولنیک اسید (امگا3) در تروکید بسیار بیشتر از شیر گاو است. بنابراین ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.
 •  درصد اسیدهای چرب غیر اشباع (UFA) مثل لینولئیک اسید (امگا6) در شیر گاو کمتر از تروکید است.
 •  درصد اسیدهای چرب اشباع (SFA) در شیر تروکید کمتر از شیر گاو است. بنابراین برای سلامتی کودک مفید است.
مقایسه مکمل غذایی تروکید و شیر پاستوریزه گاو از نظر اسیدهای چرب

ویتامین ها:

ویتامین های مختلف با کیفیت عالی در فرمولاسیون تروکید بکار رفته است. مقدار ویتامین D در تروکید 30 برابر شیر پاستوریزه است بنابراین علاوه بر ساختن استخوان‌های محکم در کودکان به حفظ استحکام استخوان‌ها در طول زندگی نیز کمک می‌کند. ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسیم جذب شده نقش زیادی در استخوان‌سازی دارد. به همین دلیل ویتامین D یکی از فاکتورهای اساسی در رشد مناسب کودکان است. ویتامین D روی رشد سلول‌ها و عملکرد عصبی عضلانی تأثیر گذاشته و سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند. تروکید غنی از ویتامین C است و سبب جذب بهتر آهن می شود.

با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید:

 • بیش از 80% نیاز بدن کودک به ویتامین A تأمین می شود.
 •  تمام نیاز کودک به ویتامین های بیوتین، C, E رفع می شود.
 •  حدود نیمی از نیاز بدن به ویتامین K1 تأمین می شود.
 • بیش از 50% نیاز کودک به ویتامین های B1 و B6 تأمین می شود.
  مقایسه ویتامین های موجود در مکمل غذایی تروکید و شیر پاستوریزه گاو

مقایسه ویتامین های موجود در مکمل غذایی تروکید و شیر پاستوریزه گاو


مواد معدنی:

مواد معدنی مختلف با کیفیت عالی در فرمولاسیون تروکید بکار رفته است. با مصرف روزانه دو وعده محصول تروکید حدود 65% نیاز روزانه به کلسیم و مس رفع می شود. نسبت کلسیم به فسفر در فرمول تروکید برابر 2 است. بنابراین برای رشد و استحکام استخوان ها و دندان های کودک بسیار مفید است. با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید ، تمام نیاز کودک به عنصر زینک (روی) تأمین می شود.

علت کوتاهی قد در افراد بزرگسال کمبود زینک در سنین رشد است. در نتیجه وجود زینک به مقدار کافی در تروکید منجر به رشد بهتر و افزایش قد می شود.
با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید بیش از نیمی از نیاز بدن به آهن رفع می شود.

مقایسه مواد معدنی موجود در مکمل تغذیه ای تروکید و شیر پاستوریزه گاو

مقایسه مواد معدنی موجود در مکمل غذایی تروکید و شیر پاستوریزه گاو


منابع:

McCance, Robert Alexander, and Elsie May Widdowson. McCance and Widdowson's the Composition of Foods. Royal Society of Chemistry, 2014.

Soldavini, Jessica. "Krause's Food & The Nutrition Care Process." Journal of Nutrition Education and Behavior 51.10 (2019): 1225.