مکمل تروکید محصولی مناسب برای رفع نیاز های تغذیه ای کودکچرا از تروکید استفاده کنیم؟

طبق تحقیقات دانشمندان، نیازهای تغذیه ای افراد در سنین مختلف متفاوت است. یکی از سنین مهم و حیاتی در رشد و تکامل فرد، دوران کودکی (3 سال به بالا) می باشد. تغذیه ناکافی و نامناسب در این دوران باعث بروز مشکلات و بیماریهای مختلف می گردد. بنابراین ضمن آگاهی از کلیه نیازهای تغذیه ای کودک در این دوران مهم، باید جهت رفع آنها از یک راه مناسب اقدام کرد.

یکی از راههای رفع نیازهای غذایی کودک، استفاده از رژیم غذایی متنوع می باشد اما با توجه به عادات غذایی مختلف خانواده ها، بی میلی کودکان به مصرف برخی غذاها و صرفه اقتصادی نداشتن، این راهکار تقریبا دست نیافتنی است. راه حل دیگر استفاده از مکمل های دارویی است اما مشکلات استفاده از داروها بروز عوارض جانبی، تک بعدی بودن مکمل ها و بی میلی کودک به مصرف آنها می باشد. بنابراین راهکار عملی مناسب و قابل قبول جهت رفع نیازهای تغذیه ای کودک و رشد مناسب در سنین 3سال به بالا استفاده از پودر شیر غنی شده تروکید می باشد.

تروکید مخـصـوص کـودکان در حـال رشد است. این محصول از شیر تازه گاو با بهترین کیفیت تهیه شده است و با مواد مغذی مختلف غنی شده است. ترکیبات آن بر اساس توصیه نامه های علمی و متناسب با نیازهای تغذیه ای کودکان 3 تا 8 ساله تنظیم شده است. تروکید حاوی مواد معدنی، ویتامین ها، اسید سیالیک، پری بیوتیک، AA و DHA است. در کلیه مراحل تولید آن شرایط کاملا بهداشتی اعمال شده است. تروکید دارای طعم بسیار مطلوب و حلالیت بالا است.


انرژی و ترکیبات اصلی

انرژی حاصل از مصرف تروکید بیشتر از شیر پاستوریزه است، که برای تامین انرژی لازم برای رشد کودک در این دوران بسیار مهم است. میزان چربی در تروکید کمتر از شیر پاستوریزه است.

جدول میزان چربی و انرژی و پروتئین و کربوهیدرات موجود در تروکید

پروتئین ها:

با مصرف روزانه دو لیوان تروکید حدود 43% از مقدار نیاز روزانه به پروتئین رفع می شود. همچنین درصد وی پروتئین در فرمول تروکید بیشتر از شیر گاو است که باعث افزایش ارزش تغذیه ای تروکید می شود.

برخی از مزایای وی پروتئین ها:

دارای اسیدهای آمینه ضروری زیاد (ارزش تغذیه ای بالا)، ضدسرطان، ضد میکروب، ضد ویروس، محلول در آب، هضم آسان


پری بیوتیک:

یکی از مشکلات گوارشی شایع در دوران کودکی یبوست است که علل مختلفی دارد. تروکید حاوی پری بیوتیک های FOS, GOS اسـت اما شیر گاو فاقد این ترکیبات ارزشمند می باشد. پری بیوتیک ها علاوه بر کمک به رفع مـشـکلات گوارشی، باعث افزایش قدرت ایمنی کودک می شود (جلوگیری از رشد پاتوژن ها).


اسیدهای چرب:

شیر پاستوریزه گاو عاری از اسیدهای چرب AA و DHA اسـت. این اسیدهای چرب ضروری و مهم جهت تقویت ضریب هوشی کودک، افزایــش قـدرت حل مسئله و تقویت قدرت بینایی در شیر تروکید اضافه شده اند. درصد اسیدهای چرب ضروری چند غیراشباع بلند زنجیر(PUFAs) مثل AA و DHA در تروکید بسیار بیشتر از شیر گاو است. درصد اسیدهای چرب ضروری و غیر اشباع (UFA) مثل آلفالینولنیک اسید (امگا3) در شیر گاو بسیار کمتر از تروکید است. درصد اسیدهای چرب اشباع (SFA) در شیر تروکید کمتر از شیر گاو است.

نمودار میزان اسیدهای چرب موجود در تروکید


ویتامین ها:

ویتامین های مختلف با کیفیت عالی در فرمولاسیون تروکید بکار رفته است. مقدار ویتامین D3 در تروکید 30 برابر شیر پاستوریزه است.
با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید:

  • بیش از 80% نیاز بدن کودک به ویتامین A تامین می شود. بیش از 50% نیاز کودک به ویتامین های B1 و B6 تامین می گردد.

مقادیر ویتامین در تروکید

با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید:

  • تمام نیاز کودک به ویتامین های بیوتین C, E رفع می شود.
  •  حدود نیمی از نیاز بدن به ویتامین K1 تامین می گردد.

ویتامین های موجود در تروکید


مواد معدنی:

مواد معدنی مختلف با کیفیت عالی در فرمولاسیون تروکید بکار رفته است. با مصرف روزانه دو وعده محصول تروکید حدود 2/3 نیاز روزانه به کلسیم و مس رفع می شود. شیر تروکید با کلسیم غنی شده است. نسبت کلسیم به فسفر در آن 2 می باشد. بنابراین برای رشد و استحکام استخوان ها و دندان های کودک بسیار بهتر از شیر پاستوریزه می باشد.

با مصرف روزانه دو وعده محلول آماده تروکید :

  • تمام نیاز کودک به عنصر روی تامین می گردد.
  •  بیش از نیمی از نیاز بدن به آهن رفع می شود.

سایر ترکیبات:

تروکید حاوی ترکیبات مهم دیگری هم هست که در شیر پاستوریزه وجود ندارد:

کولین:

کولین برای عملکرد طبیعی تمام سلول ها مورد نیاز است زیرا بدن در یکپارچگی (انسجام) و پیام رسانی غشاء سلول ها نقش دارد.

اینوزیتول:

اینوزیتول در دوزهای متفاوت در طول دوران رشد کودک از روند برنامه ریزی شده برای ایجاد مقاومت به انسولین و هایپر گلایسمی در کودکان جلوگیری می کند که البته این موارد با تغذیه ناکافی جنین به دست می آید و با رژیم غذایی دیابتی در بزرگسالی تشدید می شود.

تورین:

تورین یک آمینو اسید آزاد است و عملکردهای بیولوژیکی مختلفی مانند رشد مغز، فعالیت گیرنده نور شبکیه، رشد طبیعی و فعالیت آنتی اکسیدانی را در بدن نوزاد کمک می کند.. تورین عمدتاً در غذاهای گوشتی و ماهی وجود دارد.

ال-کارنیتین:

ال - کارنیتین


منابع:

Zhang JJ, Wu ZB, Cai YJ, Ke B, Huang YJ, Qin CP, Yang YB, Shi LY, Qin J. L-carnitine ameliorated fasting-induced fatigue, hunger, and metabolic abnormalities in patients with metabolic syndrome: a randomized controlled study. Nutr J. 2014 Nov

McCance, Robert Alexander, and Elsie May Widdowson. McCance and Widdowson's the Composition of Foods. Royal Society of Chemistry, 2014.

Soldavini, Jessica. "Krause's Food & The Nutrition Care Process." Journal of Nutrition Education and Behavior 51.10 (2019): 1225.