زردی نوزادان چیست

زردی نوزادان چیست؟

شهرنام داروخانهآدرس داروخانهتلفن داروخانه
اهوازبنابکوچه یکم6112345678
تهرانپاسدارانتهران-خیابان پاسداران- نبش بوستان هفتم2122588545

زردی نوزادان تغییر رنگ پوست و چشم نوزادان تازه متولد به زردی می باشد و به این دلیل رخ می دهد که خون نوزاد حاوی مقدار زیادی بیلی روبین (bil-ih-ROO-bin)، رنگدانه زرد گلبول های قرمز خون است. زردی نوزاد یک بیماری شایع است که به  دو نوع فیزیولوژیک و غیر فیزیولوژیک تقسیم بندی می شود، زردی های فیزیولوژیک از روز سوم بعد از تولد معمولا شروع می شود و در روز 5 تا 6 بعد از تولد مقدار آن کاهش می یابد.


زردی نوزاد معمولاً به این دلیل رخ می دهد که کبد نوزاد به اندازه کافی بالغ نیست تا از بیلی روبین موجود در جریان خون را خارج کند. در برخی از نوزادان، یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث زردی نوزاد شود. اختلالات زمینه ای ممکن است باعث ایجاد زردی غیر فیزیولوزیک در نوزادان شود. در این موارد، زردی اغلب خیلی زودتر از زردی فیزیولوژیکی ظاهر میشود.

بیماری ها یا شرایطی که می توانند باعث ایجاد زردی شوند عبارتند از:

خونریزی داخلی، عفونت ویروسی و باکتریایی، سو عملکرد کبدی، کمبود آنزیم، اختلال در گلبول های قرمز که باعث آزاد سازی بیش از حد بیلی روبین می شود. یکی از دلایل شایع زردی غیر فیزیولوژیک ناسازگاری گروه های خونی می باشد و با آزمایشاتی که از نوزاد گرفته می شود این موضوع مشخص می شود.اکثر نوزادانی که بین هفته 35 بارداری و ترم متولد می شوند، نیازی به درمان زردی ندارند. به ندرت، سطح بالای بیلی روبین خون به طور غیرعادی می تواند نوزاد تازه متولد شده را در معرض خطر آسیب مغزی قرار دهد.

درمان زردی در نوزادان

فتوتراپی:

فتوتراپی درمان با نوع خاصی از نور (نه نور خورشید) است. گاهی اوقات از آن برای درمان زردی نوزاد استفاده می شود، زیرا به کبد کودک شما در تجزیه بیلی روبین از خون کمک می کند. هدف فتوتراپی این است که پوست کودک شما را تا حد امکان در معرض نور قرار دهد.

مایعات:

از دست دادن مایعات (کم آبی) در نوزادان باعث افزایش سطح بیلی روبین می شود. با مصرف متعادل مایعات در نوزادان مقدار بیلی روبین در بدن کاهش می یابد.

تعویض خون نوزاد:

این روش اورژانسی در صورتی انجام می شود که سطوح بسیار بالای بیلی روبین با فتوتراپی کاهش نیابد. خون نوزاد با خون اهداکننده جایگزین می شود تا سطح بیلی روبین به سرعت کاهش یابد.

ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg) :

نوزادانی که دارای ناسازگاری گروه خونی دارند و امکان تعویض خون آن ها میسر نیست با تزریق داخل وریدی ایمونوگلوبولین، نیاز به تعویض خون کاهش می یابد.

منبع :
kidshealth.org/en/parents/jaundice.html

در ویدئو زیر سرکار خانم دکتر پروانه شیرخوانی متخصص نوزادان در این رابطه توضیحاتی ارائه میدهند.

حق کپی رایت © 2024 نیکسان سلامت بهبود